Rola raportów fiskalnych w ewidencji obrotu

21 lis

Przyszli użytkownicy urządzeń fiskalnych nierzadko słyszą o czekających ich obowiązkach. Nie, nie tylko o wprowadzaniu danych czy poprawnym wystawianiu paragonów oraz wydawaniu ich klientom – to jest oczywiste. Chodzi o inne wymogi, takie jak przechowywanie kopii tych wydruków, udział w cyklicznych przeglądach technicznych albo też realizacja raportów fiskalnych. No dobrze, ale jaka jest w zasadzie rola tych ostatnich w całej ewidencji? O tym właśnie powiemy słów kilka.

Raporty fiskalne – czemu służą?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to dość istotna część składowa dokumentacji ewidencjonowanego przez nas obrotu. Potwierdzają (lub poddają w wątpliwość…) zgodne z prawem zarządzanie działalnością handlową oraz odprowadzanie należnych podatków. Zawierają dokładne informacje odnośnie naszego obrotu za dany okres, z wyszczególnieniem kwoty brutto, kwoty podatku należnego VAT i uwzględnieniem zaprogramowanych stawek podatkowych. Obowiązkowe raporty fiskalne dzielą się na 2 grupy: dobowe i miesięczne.

Raporty dobowe – charakterystyka

Raport dobowy dostarcza informacji związanych z uzyskanym obrotem w konkretnym dniu pracy. Dlatego najczęściej wykonywany jest na jego zakończenie, po zamknięciu sprzedaży. Ale nie jest to jedyna możliwość. Jeśli wydruk nie zostanie zrealizowany w tym czasie, można to zrobić następnego dnia, koniecznie przed zarejestrowaniem pierwszej transakcji. W każdym innym wypadku wykonanie raportu lub jego brak pozostawi błędy w dokumentacji. Choć tu również istnieje jeden wyjątek. Można zrezygnować z raportu dobowego za dany dzień, jeśli podczas niego nie odbyła się ani jedna sprzedaż.

Raporty miesięczne – charakterystyka

Znowu raport miesięczny, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy właśnie tego okresu czasu. Niemniej, zasady jego realizacji nieco różnią się od tych obowiązujących w przypadku raportu dobowego. Dokument ten bowiem należy wystawić najpóźniej 25 dnia miesiąca kolejnego, następującego od razu po tym, który ma znaleźć się na dokumencie. Tu także funkcjonuje reguła, że jeśli w ciągu tego okresu nie będzie miała miejsca ani jedna transakcja (raczej dość rzadki przypadek), wykonywanie raportu miesięcznego nie jest konieczne.

 

Niemniej, jeśli zdarza nam się zapominać o wykonywaniu raportów (co może prowadzić do przykrych konsekwencji ze strony organów skarbowych), warto zaopatrzyć się w urządzenie fiskalne wyposażone w programowalne przypomnienia. Wtedy ono samo, automatycznie poinformuje nas o konieczności zrealizowania danego wydruku.

One Reply to “Rola raportów fiskalnych w ewidencji obrotu”

  1. owszem, każdemu może się zdarzyć, no ale litości jak ktoś wykonuje te same zadania systematycznie, latami, to potem już mechanicznie załatwia takie kopie paragonów czy raporty dobowe i miesięczne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz CAPTCHA *