
Przyszli użytkownicy urządzeń fiskalnych nierzadko słyszą o czekających ich obowiązkach. Nie, nie tylko o wprowadzaniu danych czy poprawnym wystawianiu paragonów oraz wydawaniu ich klientom – to jest oczywiste. Chodzi o inne wymogi, takie jak przechowywanie kopii tych wydruków, udział w cyklicznych przeglądach technicznych albo też realizacja raportów fiskalnych. No dobrze, ale jaka jest w zasadzie rola tych ostatnich w całej ewidencji? O tym właśnie powiemy słów kilka.
Raporty fiskalne – czemu służą?
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to dość istotna część składowa dokumentacji ewidencjonowanego przez nas obrotu. Potwierdzają (lub poddają w wątpliwość…) zgodne z prawem zarządzanie działalnością handlową oraz odprowadzanie należnych podatków. Zawierają dokładne informacje odnośnie naszego obrotu za dany okres, z wyszczególnieniem kwoty brutto, kwoty podatku należnego VAT i uwzględnieniem zaprogramowanych stawek podatkowych. Obowiązkowe raporty fiskalne dzielą się na 2 grupy: dobowe i miesięczne.
Raporty dobowe – charakterystyka
Raport dobowy dostarcza informacji związanych z uzyskanym obrotem w konkretnym dniu pracy. Dlatego najczęściej wykonywany jest na jego zakończenie, po zamknięciu sprzedaży. Ale nie jest to jedyna możliwość. Jeśli wydruk nie zostanie zrealizowany w tym czasie, można to zrobić następnego dnia, koniecznie przed zarejestrowaniem pierwszej transakcji. W każdym innym wypadku wykonanie raportu lub jego brak pozostawi błędy w dokumentacji. Choć tu również istnieje jeden wyjątek. Można zrezygnować z raportu dobowego za dany dzień, jeśli podczas niego nie odbyła się ani jedna sprzedaż.
Raporty miesięczne – charakterystyka
Znowu raport miesięczny, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy właśnie tego okresu czasu. Niemniej, zasady jego realizacji nieco różnią się od tych obowiązujących w przypadku raportu dobowego. Dokument ten bowiem należy wystawić najpóźniej 25 dnia miesiąca kolejnego, następującego od razu po tym, który ma znaleźć się na dokumencie. Tu także funkcjonuje reguła, że jeśli w ciągu tego okresu nie będzie miała miejsca ani jedna transakcja (raczej dość rzadki przypadek), wykonywanie raportu miesięcznego nie jest konieczne.
Niemniej, jeśli zdarza nam się zapominać o wykonywaniu raportów (co może prowadzić do przykrych konsekwencji ze strony organów skarbowych), warto zaopatrzyć się w urządzenie fiskalne wyposażone w programowalne przypomnienia. Wtedy ono samo, automatycznie poinformuje nas o konieczności zrealizowania danego wydruku.
owszem, każdemu może się zdarzyć, no ale litości jak ktoś wykonuje te same zadania systematycznie, latami, to potem już mechanicznie załatwia takie kopie paragonów czy raporty dobowe i miesięczne 🙂