Nieduże, stacjonarne kasy fiskalne online – co mogą nam zaoferować?

19 paź

O czym świadczy bogactwo rozwiązań dostępnych na rynku technologii sprzedaży? Z pewnością o dwóch kwestiach. Pierwsza: na wybór konkretnego urządzenia rejestrującego ma wpływ naprawdę wiele aspektów. Druga: stan ten oddaje różnorodność potrzeb, jakie charakteryzują współczesnych przedsiębiorców oraz ich działalności. Czołowi producenci potrafią sprostać rozmaitym oczekiwaniom, łącząc technologiczną prostotę z praktycznymi funkcjami, łatwością obsługi czy korzystnymi decyzjami konstrukcyjnymi. Widać to na przykładzie małych kas fiskalnych online od Farex, Novitus czy Fawag, znacząco usprawniających pracę stacjonarną nawet w niewielkich punktach handlowych lub usługowych.

Małe kasy fiskalne online… o niemałych zaletach

W dzisiejszych czasach małe urządzenia rejestrujące kojarzone są raczej z technologiami sprzedaży przeznaczonymi do pracy mobilnej. Ale fakty są takie, że obecnie dostępne na rynku modele, stosowane w trybie stacjonarnym, również potrafią mieć skromną konstrukcję – niekoniecznie zaś skromną funkcjonalność. Takie urządzenia cieszą się sporą popularnością, zwłaszcza wśród mniejszych działalności handlowych i usługowych. Dlaczego?

Przemawia za tym przynajmniej kilka argumentów. Po pierwsze, małe, stacjonarne kasy fiskalne – co oczywiste w tym przypadku – zajmują niewiele miejsca na ladzie. Dzięki temu ułatwiają aranżację optymalnego stanowiska obsługi klientów, nawet takiego o dość ograniczonej przestrzeni roboczej. Po drugie, zdarza się nieraz, że wypadają korzystnie cenowo, zwłaszcza, jeśli dorzuci się do tego kwestię ustawowej ulgi (pamiętajmy, że obecnie przysługuje ona wyłącznie w przypadku modeli online). Po trzecie wreszcie – choć takie technologie sprzedaży oferują raczej prostsze rozwiązania i niższe parametry użytkowe, mimo niedużych gabarytów i kosztów zakupu, nadal są w stanie zaproponować różne, ciekawe i praktyczne funkcjonalności. Mowa nie tylko o tych, które gwarantują internetową komunikację z Centralnym Repozytorium Kas (CRK), ale i takich, które zwyczajnie usprawniają prowadzenie działalności. Dziś właśnie po krótce o 3 przykładach popularnych, małych, stacjonarnych kasach online, spełniających powyższe założenia.

Kasa fiskalna Fawag Lite Online

Model ten oferuje na start 2 metody komunikacji z CRK: za pośrednictwem złącza LAN lub portu USB (i komputera z dostępem do internetu). Ponadto, pozwala na rozbudowę o funkcjonalność umożliwiającą łączność bezprzewodową z Centralnym Repozytorium Kas. A co poza tym? Fawag Lite Online zapewni zdefiniowanie 2 000 elementów w bazie towarowej. Dodatkowo, urządzenie charakteryzuje prostota obsługi. Poza bowiem dwoma czytelnymi wyświetlaczami, warto wspomnieć o klawiaturze i mechanizmie drukującym. Pierwsza pozwoli na zaprogramowanie 16 skrótów klawiszowych, do wykorzystania np. w celu sprawnej sprzedaży wybranych towarów bądź usług. Drugi zaś zagwarantuje sprawne wystawianie paragonów czy raportów fiskalnych oraz niezwykle łatwą instalację materiałów eksploatacyjnych. W kasie rejestrującej online marki Fawag, oprócz interfejsu Ethernet i portu USB, znajdziemy też 2 złącza RS-232. W rezultacie model ten pozwoli na dogodne połączenie go z innymi urządzeniami peryferyjnymi, jak skaner kodów kreskowych, terminal płatniczy lub terminal komputerowy.

Kasa fiskalna Novitus Mała Online

Podobnie jak w poprzednim przykładzie, model marki Novitus także pozwala na przewodową (Ethernet) lub bezprzewodową transmisję danych do CRK (po ewentualnym rozszerzeniu kasy fiskalnej o moduł Wi-Fi bądź modem GSM). Jednocześnie wyróżnia się bardziej pod względem parametru pojemności bazy towarowej. W przypadku kasy fiskalnej Mała Online mówimy już bowiem o 20 000 pozycjach PLU do zdefiniowania i precyzyjnego opisania. Co więcej, pozycje te można podzielić na 100 grup, dzięki czemu łatwiejsze staje się np. przypisywanie promocji konkretnym elementom oferty. Warto też wspomnieć, że urządzenie rejestrujące od Novitus funkcjonuje w oparciu o system Linux i charakteryzuje się całkiem niezłymi podzespołami. W kontekście tego modelu możemy mówić np. o procesorze 524 MHz, 4 096 MB pamięci Flash oraz 256 MB RAM. Novitus Mała Online oferuje też import/eksport danych przy użyciu pendrive’a, a także transmisję informacji o sprzedaży na konkretny adres poczty elektronicznej. Tu również znajdziemy prosty w obsłudze mechanizm drukujący, sprawnie wystawiający paragony (w tym z NIP-em klienta czy logotypem działalności). Nie zabrakło nawet akumulatora, który jest w stanie utrzymać ciągłość pracy w niesprzyjających warunkach, jak np. nagła awaria prądu.

Kasa fiskalna Farex Pro 600

Na zakończenie model, który – mimo niższego kosztu i ogólnej prostoty urządzenia – potrafi pokazać, że kasy online z tego segmentu są w stanie zaoferować atrakcyjną funkcjonalność. Klasycznie, zacznijmy od komunikacji z CRK. Standard w kasie Pro 600 to znów Ethernet, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by transmisja danych i tutaj odbywała się bezprzewodowo, przez Wi-Fi lub GSM. Na uwagę szczególnie zasługuje fakt, że w model od Farex umożliwia zaprogramowanie bazy towarowej rzędu aż 100 000 PLU. Co oznacza, że jak na urządzenie rejestrujące z tego segmentu, oferuje naprawdę atrakcyjne parametry, pozwalające obsłużyć zdecydowanie bogatszy asortyment. Podobnie ma się rzecz ze standardami komunikacyjnymi, które odsłaniają swe atuty nie tylko przy transmisji danych do CRK. PC, Ethernet, USB oraz aż 4 porty RS-232 to zdecydowanie szeroki, atrakcyjny zakres interfejsów, jak na tego typu urządzenie rejestrujące. Dodajmy, że Farex Pro 600 posiada też przyjazny w obsłudze mechanizm drukujący, intuicyjną, wygodną w użytkowaniu klawiaturę, 2 czytelne ekrany oraz całkiem wydajny akumulator, który, w razie potrzeby, pozwoli czasowo przejść kasie fiskalnej online na zasilanie bateryjne.

Być może tego typu modele nie okażą się strzałem w dziesiątkę w przypadku każdej działalności handlowej i usługowej. Wciąż jednak mogą pochwalić się dość korzystnym połączeniem cech, funkcji i rozwiązań, co sprawia, że szerokie grono przedsiębiorców sięga po małe, stacjonarne kasy fiskalne online.

One Reply to “Nieduże, stacjonarne kasy fiskalne online – co mogą nam zaoferować?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz CAPTCHA *