
W przypadku niejednej branży pojawienie się nowego systemu fiskalizacji postawiło sprawę jasno. Przedsiębiorstwa reprezentujące konkretne typy działalności zwyczajnie muszą korzystać z kas lub drukarek rejestrujących online. Ale wielu podatników nie stoi przed takim obowiązkiem. Ponadto, wciąż jeszcze mogą oni zdecydować się na urządzenia fiskalne starszego typu, z elektroniczną kopią paragonów. Pytanie, czy obecnie ma to sens? Czy może jednak wybór kasy bądź drukarki online i tak okaże się rozwiązaniem korzystniejszym?
Ci, którzy muszą – o czym powinni pamiętać?
Treść nowelizacji ustawy o VAT, bardzo ważnej z punktu widzenia wejścia nowego systemu fiskalizacji, precyzyjnie wskazała branże zobowiązane do wcześniejszego wdrożenia urządzeń rejestrujących online. Dodatkowo, tych grup zawodowych jest dość sporo, dlatego, w celu płynności przebiegu całego procesu, podzielono go na 3 etapy. Pierwszy z nich dotyczył szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej. W drugim etapie znalazły się choćby działalności gastronomiczne i hotelarskie. Najbardziej zróżnicowany okazał się etap trzeci. Do nich zaliczają się obiekty poprawy kondycji fizycznej, salony fryzjerskie i kosmetyczne, przedsiębiorstwa budowlane czy też działalności medyczne i prawnicze. Jak dotąd obowiązkową wymianę na kasy online przeprowadzono dla branż z 1 i 2 etapu. Te z trzeciego etapu mają jeszcze czas do końca czerwca tego roku, aby zrealizować to zadanie. Co ważne, wskazane wyżej i ujęte w treści nowelizacji ustawy o VAT działalności mają możliwość skorzystania z ustawowej ulgi także w sytuacji wymiany dotychczas używanych kas i drukarek rejestrujących (np. z kopią elektroniczną) na modele online. Sama refundacja pozostaje taka sama: maksymalnie 90% wartości nabywanej technologii, przy czym kwota ta nie może przekroczyć 700 zł.
Ci, którzy mogą – jakie czynniki powinni wziąć pod uwagę?
Wymienione wyżej grupy zawodowe, choć liczne, stanowią pewną część wszystkich obecnych branż. Reszta, pominięta w treści nowelizacji ustawy o VAT, nie została objęta wymogiem korzystania z modeli online, wymiany wcześniejszych (nadal sprawnych, poprawnie ewidencjonujących obrót) urządzeń na te komunikujące się przez internet z Centralnym Repozytorium Kas. Oznacza to, że ci podatnicy mogą postawić na inne rozwiązania – np. kasy lub drukarki z elektroniczną kopią paragonów, które jeszcze są dostępne i zdolne do rejestrowania sprzedaży. Pytanie jednak, czy mimo braku wspomnianego zobowiązania, wybór technologii sprzedaży starszego typu okaże się faktycznie korzystniejszy?
Wiele zależy tu od rodzaju i sytuacji konkretnego przedsiębiorstwa. W pewnych okolicznościach argumentem może się okazać niższy koszt urządzenia z elektroniczną kopią paragonów czy też brak konieczności stworzenia dla niego odpowiednich warunków (dostępu do sieci w miejscu pracy). Z drugiej strony – zalety te potrafią być złudne. Dlaczego? Pomijając już fakt, że wybór kasy lub drukarki rejestrującej online oznacza dziś pójście z duchem czasu (należy przewidywać, że zmiany prawne oraz techniczne i tak będą kierowały przedsiębiorców ku nowemu systemowi fiskalizacji), to jednak, mówiąc wprost, pewne rozwiązania w modelach online są już standardem. Gwarancja współpracy z terminalami płatniczymi bądź wydruk NIP-u klienta na paragonie to w tym przypadku już norma. Ponadto, obecnie oferta urządzeń rejestrujących, komunikujących się z CRK ulega ciągłemu poszerzeniu. Zarówno o całkowicie nowe modele, jak i znane wcześniej, sprawdzone i lubiane technologie, jednak dostosowane do pracy w systemie online, a nierzadko też wyposażone w dodatkowe możliwości (np. większą bazę PLU). Oprócz tego, bądźmy szczerzy: coraz częściej dostęp do internetu w przedsiębiorstwie również okazuje się standardem. Warto natomiast wspomnieć o tym, gdyż np. procedura instalacyjna kas i drukarek online (odgórnie określona przepisami i konieczna, jak w przypadku innych urządzeń do ewidencjonowania obrotu) uległa zdecydowanemu uproszczeniu. Dowodem tego jest automatyzacja wielu procesów, pozwalająca ograniczyć do minimum kontakt z Urzędem Skarbowym (podatnik wdrażający technologię nowego typu nie musi składać dodatkowych, pisemnych zgłoszeń w wyznaczonych terminach). Jeśli zaś chodzi o koszty, trzeba również zaznaczyć, że – pomijając wyżej opisany wyjątek, dotyczący wymiany urządzenia rejestrującego – w tej chwili ustawowa ulga przysługuje wyłącznie w przypadku zakupu pierwszych kas lub drukarek fiskalnych online. Zatem jednak wybór tego rozwiązania może finalnie i tak okazać się korzystniejszy finansowo.
cóż……sam sobie ostatnio zadaję pytanie, czy warto i które rozwiązanie wybrać. no i jakoś tak po przeczytaniu tego tekstu czuję, że znikają mi wątpliwości i jednak lepiej zainwestować w urządzenie fiskalne online. pomijając już inne, ważne aspekty – ulga też tu jest ważnym argumentem hehehe, dzięki!