Przedsiębiorcy mają dostęp nie tylko do różnych rodzajów technologii sprzedaży. Każdy z tych rodzajów oferuje dziś wiele wariantów urządzeń, odmiennych pod wieloma względami, takimi jak funkcjonalność, budowa czy parametry użytkowe. Wszystko po to, aby te rozwiązania – bądź co bądź charakteryzujące się szerokim zastosowaniem – sprawdziły się w niejednej działalności, która przecież może stawiać specjalne wymagania. Dobrym tego przykładem są konkretne wagi elektroniczne, takie jak model platformowy. Czym charakteryzuje się wspomniana technologia oraz gdzie znajdzie zastosowanie?
Cechy szczególne wagi platformowej – czyli jakie?
Trzeba przyznać, że jak na urządzenia peryferyjne, które wykorzystuje się przede wszystkim w celu pomiaru masy towarów, dostępne na rynku wagi elektroniczne są naprawdę różne. Zaliczają się do odmiennych rodzajów, np. etykietujących, kalkulacyjnych bądź przeznaczonych do zabudowy na stanowiskach kasjerskich. A co więcej, w ramach poszczególnych typów istnieją rozliczne warianty, posiadającymi własne cechy konstrukcyjne i funkcjonalne. Nie inaczej jest z wagami platformowymi. Co jednak jest ich wspólnym mianownikiem? Z pewnością praca w trudniejszych warunkach oraz ze zdecydowanie większymi i cięższymi gabarytami. Dlatego szczególnie istotna w przypadku tych urządzeń jest solidna i trwała konstrukcja o odpowiednich wymiarach. Elektroniczne wagi platformowe posiadają znacznie obszerniejszą szalkę ważącą. Dzięki temu mogą się zmieścić na niej elementy, które stanowiłyby problem w przypadku innych, choćby wymienionych wyżej technologii sprzedaży. Sama szalka zwykle jest też wykonana z dobrej jakości stali nierdzewnej, odpornej na intensywną eksploatację. Nierzadko też charakterystyczne dla wag platformowych jest umiejscowienie ekranu (wyświetlającego wyniki pomiaru) na długim, wysokim wysięgniku, tak, aby odczyt danych stał się komfortowy nawet w przypadku obsługi dużych gabarytów. Sama konstrukcja zaś często wykazuje wytrzymałość na niekorzystne czynniki, takie jak zabrudzenia, wilgoć bądź niższe temperatury powietrza.
Na co „waży się” waga platformowa? Czyli o innych możliwościach urządzenia
Z pewnością zakresy ważenia należą do istotnych aspektów, które łączą wiele typów opisywanych urządzeń peryferyjnych. W przypadku danej technologii istnieje określone, maksymalne obciążenie, jakie jest ona w stanie obsłużyć. Co więcej, taki model może dokonywać pomiaru z różną dokładnością, w zależności od wagi samego towaru. Przykładowo, urządzenie pracujące w 2 zakresach potrafi ważyć elementy do 10 kg z dokładnością do 2 g, natomiast te od 10 do 20 kg – z dokładnością do 5 g.
Tego rodzaju zmienne są naturalne dla przywołanych technologii sprzedaży i mają miejsce również w kontekście wag platformowych. Z tą różnicą, że wagi platformowe, z racji swojej specyfiki i konkretnego przeznaczenia – oferują znacznie wyższe parametry w tym zakresie. Dany model potrafi nieraz pracować z towarami, których waga wynosi nawet 300 kg. Oczywiście takie kwestie, jak maksymalne możliwe obciążenie, informacje na temat zakresów, powinno się wziąć pod uwagę przed wyborem danej wagi platformowej oraz rozpatrzyć je w kontekście potrzeb firmy. Przy okazji warto zwrócić też uwagę na inne rozwiązania: zastosowane standardy komunikacyjne (złącza) czy opcje zasilania. Poszczególne urządzenia oferują nierzadko możliwość skorzystania z wbudowanego akumulatora, na wypadek nagłej awarii prądu.
W jakiej branży sprawdzi się waga platformowa?
Zapewne wiele osób kojarzy wagi platformowe choćby z wielkopowierzchniowych punktów handlowych, takich jak hipermarkety – gdzie zresztą towarzyszą innym modelom z tej technologicznej rodziny: etykietującym (na stanowiskach samoobsługowych) lub zabudowanych w boksach kasowych. Ale to niejedyne miejsca, gdzie sprawdza się opisywane w tym tekście rozwiązanie. Wagi platformowe znakomicie sprawdzają się w różnego typu magazynach, hurtowniach, fabrykach i zakładach produkcyjnych, firmach transportowych, logistycznych i spedycyjnych, a także w placówkach medycznych, pocztowych oraz innych. Jednym słowem – stanowią korzystne, często wręcz niezbędne urządzenie wszędzie tam, gdzie trzeba dokonywać pomiaru masy największych i najcięższych towarów.
Choć muszę przyznać, że w mojej działalności raczej nie przyda się waga platformowa, to jednak sam tekst interesujący, uświadamia jak różne są rozwiązania technologiczne i szerokie są zastosowania nawet dla tak, zdawało by się, mocno „sprecyzowanego” urządzenia.