System online – jak finalnie wygląda kwestia ulgi za zakup kasy rejestrującej?

22 lis

Jak było do przewidzenia, droga do wprowadzenia nowego systemu fiskalizacji okazała się niekrótka. Prowadziła przez liczne dylematy, dotyczące dotychczasowych przepisów, oraz wymagała odpowiednich regulacji prawnych, związanych z urządzeniami rejestrującymi online. Nie inaczej było z ustawową ulgą, wynikającą z nabywania pierwszej kasy lub drukarki fiskalnej. Na czym w końcu stanęło, jeśli chodzi o wspomnianą refundację? Ile wynosi zwrot, kto może go uzyskać oraz w jakim przypadku?

Jak było z ustawową refundacją dotychczas?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy urządzenie rejestrujące znalazłoby się wśród potrzeb większości przedsiębiorców realizujących sprzedaż towarów lub usług, trzeba by zapewne przeprowadzić taką ankietę. Bez względu jednak na jej wynik, fakty są oczywiste. Wielu z tych przedsiębiorców zwyczajnie obejmuje obowiązek korzystania z tego typu technologii. Z pewnością funkcjonalności dostępne w dzisiejszych kasach i drukarkach fiskalnych usprawniają zarządzanie biznesem pod niejednym względem. Niemniej trzeba zacząć od tego, że często praca na takim urządzeniu to wymóg. Wymóg, który wiąże się z koniecznością zakupu stosownego modelu, a więc i poniesienia konkretnych kosztów.

W związku z tym od dawna w świetle prawa działa ustawowa ulga, umożliwiająca częściową refundację nabytego urządzenia rejestrującego. Dotąd wspomniany zwrot dotyczył przedsiębiorców zakupujących pierwsze tego typu technologie sprzedaży (kasy lub drukarki fiskalne), którzy dopełnią wszelkich formalności, wynikających z obowiązku prawidłowego przejścia procedury instalacyjnej (tudzież: rejestracyjnej) omawianych urządzeń. Tymczasem wysokość takiej ulgi wynosiła maksymalnie 90% wartości nabywanej technologii sprzedaży, jednak nie przekraczając kwoty 700 zł. Jak nietrudno się domyślić, podatnicy chętnie korzystali z tej możliwości. Zaś obecnie nie każdy z nich będzie miał tę sposobność. Albo raczej: aby móc skorzystać z ustawowej ulgi, będzie musiał spełnić dodatkowe warunki.

Co teraz z ulgą za urządzenie rejestrujące?

Jeśli chodzi o aktualne, obowiązujące przepisy, które zostały wprowadzone w obliczu pojawienia się nowego systemu fiskalizacji oraz dotyczą omawianej refundacji – zdecydowanie wpłynęły one na zasady przyznawania ulgi, choć też nie w każdym aspekcie. Na przykład niezmienny pozostał sam fakt istnienia ulgi oraz jej kształt. Co to oznacza? To, że przedsiębiorcy nabywający nowe urządzenia rejestrujące nadal mogą liczyć na zwrot. I tak jak wcześniej, wynosi on maksymalnie 700 zł.

Zatem jakie istotne zmiany zaszły w refundacji. Przede wszystkim – nie dotyczy ona już wszystkich urządzeń fiskalnych, a jedynie modele online. Zatem bez względu na to, czy chodzi o kasę, czy drukarkę rejestrującą, jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na technologię starszego typu (z elektroniczą kopią paragonów), nie otrzyma wspomnianego zwrotu. Przysługuje mu ona wyłącznie w sytuacji, gdy decyduje się na urządzenie rejestrujące nowej generacji, komunikujące się przez internet z CRK. Natomiast zasada ta obejmuje zarówno kasy fiskalne online, jak i drukarki fiskalne online.

A to nadal nie wszystko. Zdecydowaną nowością stał się fakt, że ustawowa ulga nie odnosi się już tylko do zakupu pierwszych urządzeń fiskalnych, ale również wymiany dotąd stosowanych modeli na technologie online. Tu jednak również występuje ważny warunek. Z takiej możliwości skorzystają wyłącznie przedsiębiorcy reprezentujący branże wyszczególnione w aktualnych przepisach i zobowiązane do wcześniejszego wdrożenia urządzeń rejestrujących online. Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT, są to m.in. działalności motoryzacyjne, zajmujące się sprzedażą paliw, gastronomiczne, kosmetyczne, medyczne, prawnicze (dla nich zostały ustalone konkretne terminy obligatoryjnego rozpoczęcia pracy przy użyciu kas i drukarek fiskalnych łączących się z CRK).

One Reply to “System online – jak finalnie wygląda kwestia ulgi za zakup kasy rejestrującej?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz CAPTCHA *