Urządzenia peryferyjne praktyczniejsze niż myślisz – waga elektroniczna

27 sie

Funkcjonujące przepisy często nakładają wręcz obowiązek na wielu przedsiębiorców, jakim jest stosowanie urządzeń fiskalnych. Inaczej jest z innymi technologiami sprzedaży, gdzie prawo nie wymaga ich użytkowania. Jednak przedsiębiorcy i tak chętnie sięgają po różne urządzenia peryferyjne, bowiem w jednych przypadkach znacznie ułatwiają i usprawniają prowadzenie działalności, zaś w innych – stają się wręcz niezbędnym narzędziem pracy. Tak jest z wieloma popularnymi rozwiązaniami, do których z pewnością zalicza się również waga elektroniczna. Co ma do zaoferowania taka technologia i gdzie faktycznie jest wykorzystywana?

Waga elektroniczna stosowana częściej, niż myślisz

Wydawałoby się, że przywołane urządzenie peryferyjne to przede wszystkim domena punktów handlowych czy stanowisk bazarowych, oferujących sprzedaż artykułów spożywczych. Trudno się zresztą temu dziwić, bowiem rzeczywiście w takich miejscach zwykle jest ono nieodzownym elementem, a też właśnie tam najczęściej spotykamy się z nim jako konsumenci. Ale w rzeczywistości waga elektroniczna charakteryzuje się znacznie szerszym zastosowaniem, skąd właśnie bierze się jej popularność. Różne technologie z tego zakresu są wykorzystywane w rozmaitych punktach handlowo-usługowych i nie tylko. Wystarczy choćby wymienić sklepy z odzieżą na wagę, zakłady jubilerskie, duże hipermarkety, placówki medyczne, punkty pocztowe, jak również magazyny, hurtownie, działalności logistyczne i spedycyjne. Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie przedsiębiorstwa stosują te same wagi elektroniczne. Podobne zapotrzebowania, a zarazem zróżnicowana specyfika tych branż, powodują, że współcześnie na rynku technologii sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów tego typu urządzeń peryferyjnych. Dostosowanych do odmiennych wymagań biznesowych czy po prostu – preferencji użytkowych. A skoro już mowa o rodzajach wag elektronicznych…

Wagi elektroniczne w rozmaitych odsłonach

W związku z dużym zainteresowaniem wagami elektronicznymi wśród wielu przedsiębiorstw, wykazujących jednak odmienne zapotrzebowania, obecnie z łatwością znajdziemy wiele tego typu urządzeń i w dodatku – potrafiących różnić się pod wieloma względami. Oczywiste jest to, że głównym zadaniem takich technologii sprzedaży jest pomiar masy wybranych produktów. Jednak i w tym aspekcie poszczególne modele potrafią oferować zróżnicowane parametry. Mowa choćby o zakresach ważenia, które w dużej mierze wpływają na to, jak ciężkie towary jest w stanie obsłużyć dane urządzenie oraz z jaką dokładnością może wykonać pomiar. A poza tym? Na rynku technologii sprzedaży znajdziemy małe akcesoria w postaci szalek ważących, do łatwej integracji z urządzeniem fiskalnym, np. w punkcie gastronomicznym czy na stanowisku sprzedaży na targu lub bazarze. Istnieją duże wagi platformowe, o zdecydowanie obszerniejszych, trwalszych szalkach ważących, z wyświetlaczami na wysokich wysięgnikach, stosowane często w placówkach pocztowych, magazynach i hurtowniach. Czyli wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność pracy ze zdecydowanie większymi i cięższymi gabarytami. Co ciekawe, opisywane urządzenia potrafią różnić się nie tylko pod względem rozmiarów i rozwiązań konstrukcyjnych (także w kontekście montażu paneli sterowania i ekranów), ale np. też oferować dodatkowe, szczególne funkcjonalności. Jak choćby waga etykietująca, pozwalająca na zaprogramowanie własnej bazy PLU. Taka technologia jest często spotykana na stanowiskach samoobsługowych w wielkopowierzchniowych punktach handlowych, typu hipermarket czy supermarket. Za pomocą wspomnianego urządzenia klienci mogą samodzielnie wybrać konkretną ilość danego produktu, dokonać pomiaru jego masy, a następnie wydrukować stosowną etykietę z niezbędnymi informacjami o towarze i kodem kreskowym, odczytywanym przy stanowisku kasowym przez pracownika. Jednym słowem, istnieje wiele rodzajów wag elektronicznych, które na różne sposoby zwiększają efektywność pracy. Jednak wybór właściwego rozwiązania zależy przede wszystkim od charakteru i wymagań konkretnej działalności.

One Reply to “Urządzenia peryferyjne praktyczniejsze niż myślisz – waga elektroniczna”

  1. waga etykietujaca zdecydowanie najciekawsza jesli chodzi o dostepne funkcje irozwiazania (zwlaszcza jesli dochodza rozwiazania multimedialne) no ale jednoczesnie to urzadzenie nie do kazdej dzialanosci (moze nawet do niewielu???)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz CAPTCHA *