
W rozmowach lub artykułach, dotyczących kas fiskalnych, dominują tematy związane z ich funkcjonalnością, wytrzymałością, wydajnością lub obsługą. Ale czasem warto przyjrzeć się też innym, rzadziej dyskutowanym i – wydawałoby się – mniej istotnym aspektom technologii sprzedaży. Jednak czy aby na pewno? Czy rzeczywiście przedsiębiorcy niespecjalnie zwracają uwagę na wygląd kas rejestrujących, a design tych urządzeń nie ma praktycznego zastosowania? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Użytkowość nie detronizuje estetyki
Tak mogłoby brzmieć jedno z głównych założeń tego tekstu. Warto więc je teraz wyjaśnić i obronić. Na przestrzeni kolejnych epok ludzkość wielokrotnie pokazywała, że nie chce oddzielać tych dwóch światów, czyli „do czego służy?” i „jak wygląda?”. Wręcz przeciwnie – od dawien dawna udowadnia, że dąży do otaczania się rzeczami trafiającymi w ich poczucie estetyki. Tak też powstała sztuka użytkowa, manifestująca właśnie połączenie wspomnianych aspektów. Z upływem czasu nie zmienia się więc ogólne podejście, a jedynie trendy. Dotyczy to przeważającej liczby dziedzin, także technologii. Praktycznie wszystkich technologii.
Oczywiście najłatwiej to pokazać na przykładach takich, jak samochody, komputery i laptopy, smartfony czy telewizory. To przykłady maszyn i urządzeń, które mają spełniać swoje kluczowe zadania, przede wszystkim czemuś służą. A jednak ich posiadacze nie lekceważą takiej kwestii, jak design. Chcą, by wybrany produkt odpowiednio się prezentował – podwyższał prestiż, cieszył oko, pasował do wystroju danej przestrzeni, wizualnie wpisywał się w osobowość użytkownika. Dlatego jeśli dochodzi do wyboru pomiędzy 2 podobnymi urządzeniami – pod względem parametrów, funkcji czy ceny – o ostatecznym zakupie jednego z nich zadecydują względy estetyczne. Co więcej, w przypadku wielu konsumentów ten aspekt potrafi odegrać jeszcze większą rolę w procesie zakupowym.
Praktyczny wymiar designu kas fiskalnych
Ktoś mógłby zapytać: czy taki w ogóle istnieje? Odpowiedź brzmi: tak – i to stwierdzenie można potraktować jako drugą tezę artykułu. Zacznijmy od tego, że producenci urządzeń rejestrujących, tworzący modele wyglądające coraz oryginalniej, nowocześniej (a nierzadko też dostępne w wielu wersjach kolorystycznych), raczej nie mogą się mylić. Czy jednak indywidualne preferencje przedsiębiorców w tym względzie są jedynym powodem, dla którego powstają takie rozwiązania? Raczej nie. Wygląd kas fiskalnych może bowiem stać się dodatkowym, skutecznym narzędziem biznesowym.
W czasach dynamicznego rozwoju cywilizacji, mediów i strategii marketingowych – a co za tym idzie, także dużego nagromadzenia komunikatów, szumu informacji i rosnącej konkurencji na rynku – coraz trudniej przebić się przez rozliczne przekazy do świadomości potencjalnego klienta. Gra z estetyką, designerskie ciekawostki od zawsze były ważne w walce o uwagę klientów i… nic w tej kwestii się nie zmieniło. No dobrze, ale jak się to ma do wyglądu kas fiskalnych? Teoretycznie przecież nikt nie zwraca na nie uwagi. Ale w praktyce, na podświadomość konsumenta – także tę, która decyduje o wyborze marki, firmy, produktów bądź usług – design urządzeń rejestrujących potrafi mieć istotny wpływ, tak jak inne elementy przekazu reklamowego.
Czysty, zadbany wygląd urządzenia, w połączeniu z eleganckim czy nowoczesnym, nieszablonowym designem, a nawet dodatkowymi, atrakcyjnymi elementami (w postaci wyświetlaczy itp.), może w odczuciu klienta świadczyć o prestiżu firmy, dbaniu o wysokie standardy miejsca pracy i komfort klienta, jak również o szacunku do nabywców i atrakcyjności oferty. Jeśli dodamy do tego fakt, że np. kolorystyka kasy fiskalnej odpowiada wystrojowi wnętrza przedsiębiorstwa lub barwom występującym w logotypie, zrozumiemy, że dzięki takim zabiegom działalność budzi wrażenie spójności. Technologie sprzedaży mogą zatem realnie sprzyjać „zakorzenianiu” wiedzy o marce w świadomości klientów. I w ten oto sposób wygląd kas fiskalnych – oprócz tego, że cieszy oko – staje się niebagatelnym narzędziem marketingowym.
choć dla mnie, z jasnych przyczyn, zdecydowanie ważniejsze były parametry i funkcje, takie jak plu czy interfejsy, to tak najogólniej – w pełni się zgadzam z tekstem, estetyka urządzenia też ma znaczenie