
Kasy i drukarki fiskalne to wyjątkowe rodzaje urządzeń elektronicznych. Świadczy już o tym sam fakt, na czym polega instalacja takich technologii sprzedaży w firmie. Ujmijmy to tak: w przeciwieństwie do wielu innych urządzeń, prawidłowe działanie kasy lub drukarki jest absolutnie niezbędne do tego, aby móc obsługiwać klientów indywidualnych. Dlatego też każda technologia tego typu musi regularnie przechodzić obowiązkowe przeglądy techniczne.
Procedura i termin zlecenia usługi serwisowej
Podatnik nie musi wiedzieć, na czym konkretnie polega przegląd techniczny. Warto oczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że podczas wykonywania takiej usługi sprawdzane są najważniejsze ogniwa kasy lub drukarki fiskalnej. W szczególności te podzespoły urządzenia, które odpowiadają za naliczanie należnych podatków, emitowanie wymaganych dokumentów (paragonów, raportów) oraz ciągłość pracy (zasilanie sieciowe i akumulatorowe). Z punktu widzenia podatnika najważniejsze jest jednak to, że musi on pamiętać o terminie obowiązkowego przeglądu technicznego. Taką usługę należy zlecać serwisowi kasy nie rzadziej niż co 2 lata. W przeciwnym razie przedsiębiorca naraża się na dotkliwe konsekwencje, m.in. konieczność zwrotu ulgi za pierwsze urządzenie rejestrujące.
Przy okazji wspomnijmy też o innym obowiązku podatnika, który korzysta z kasy fiskalnej. Ze zlecaniem i wykonywaniem przeglądów technicznych jest związana książka serwisowa urządzenia. Taką dokumentację trzeba przechowywać przez cały okres użytkowania konkretnej kasy fiskalnej. A wynika to m.in. z faktu, że w książce serwisowej są umieszczane wpisy na temat obowiązkowych przeglądów technicznych.
Kiedy będą konieczne dodatkowe przeglądy kas?
„Nie rzadziej niż co 2 lata” – taka zasada, towarzysząca zlecaniu i wykonywaniu przeglądów technicznych kas, funkcjonuje od bardzo dawna. Niemniej, niedługo wejdzie w życie nowe Rozporządzenie Ministra Finansów. Czy będzie ono równoznaczne z rewolucją w terminach zlecania przeglądów? Tylko w konkretnych przypadkach… W projekcie wspomnianych przepisów MF zakłada, że z takiej usługi będzie trzeba skorzystać zawsze przy wznawianiu zawieszonej działalności gospodarczej. A konkretnie – przed ponownym rozpoczęciem rejestrowania obrotu na kasie. Ponadto, przeglądy techniczne będzie trzeba wykonywać częściej w przypadku wynajmowanych urządzeń fiskalnych (tylko modeli online). Wtedy przed każdym ponownym zafiskalizowaniem kasy niezbędne okaże się również przeprowadzenie przeglądu. Tego obowiązku będą musiały dopilnować podmioty, które świadczą usługi wynajmu urządzeń rejestrujących.
ja to jestem w tych kwestiach wrecz nadgorliwy, u mnie przeglady nawet czesciej niz co 2 lata :))