Kasa systemowa – wyjątkowy przykład w swojej rodzinie technologii sprzedaży

1 mar

Każdy przedsiębiorca, który pierwszy raz styka się ze współczesnym rynkiem technologii sprzedaży, szybko przekonuje się o jego różnorodności. Współcześnie istnieją niemalże wszelkiego typu konfiguracje: szczególne, innowacyjne połączenia urządzeń, drukarki rejestrujące o charakterze mobilnym albo tzw. systemowe kasy fiskalne. Te ostatnie zwłaszcza to modele oferujące wiele dodatkowych rozwiązań. O jakich funkcjonalnościach mowa? I gdzie się one sprawdzą?

Czym się wyróżnia, co ma w zanadrzu?

Zacznijmy od tego, że wciąż mówimy o kasie fiskalnej, czyli urządzeniu do rejestrowania obrotu, które jest w stanie funkcjonować samodzielnie, bez technologii peryferyjnych. W przeciwieństwie do drukarek, które do prawidłowej pracy wymagają komunikacji z komputerem oraz odpowiednim oprogramowaniem sprzedażowym. Dlaczego o tym mowa? Ponieważ zaraz przejdziemy m.in. do kwestii parametrów. O ile przed chwilą opisana zależność może być niejako rozumiana „na korzyść kas fiskalnych”, o tyle drukarki rejestrujące zdecydowanie wyróżniają się pod względem pewnych możliwości – np. w zakresie wydruku czy zwłaszcza liczby obsługiwanych pozycji towarowych (przy wsparciu programu), która potrafi urosnąć nawet do miliona PLU. Można powiedzieć, że typowe kasy dysponują bazą rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy PLU, ale model systemowy właśnie pod tym względem się wyróżnia. Nierzadko oferuje warunki do zaprogramowania kilkudziesięciu czy stu tysięcy pozycji towarowych, a czasem nawet więcej. Ponadto, możliwości w zakresie wydajności i różnorodności wydruku też bywają nieraz większe, niż w innych urządzeniach tego rodzaju (np. jeśli chodzi o obsługiwane formaty dokumentów niefiskalnych).

Co jeszcze kryje w sobie kasa fiskalna? Tego typu model zwykle dysponuje dość obszerną, bardziej niż zwykle rozbudowaną klawiaturą. Wiąże się to z możliwością łatwego, szybkiego dostępu do licznych funkcji. Dlatego „panel sterowania” wciąż pozostaje intuicyjny i przyjazny w obsłudze. Tym bardziej, że ma również do zaoferowania opcję zaprogramowania znacznie większej liczby skrótów klawiszowych (dla tak sporej bazy PLU czy ważnych funkcji urządzenia) – często ponad stu. Oprócz tego, jak sama nazwa technologii wskazuje, opisywana kasa znakomicie nadaje się do konfiguracji rozbudowanego, płynnie działającego systemu sprzedaży. A to z uwagi na dość szerokie standardy komunikacyjne, zawierające liczne złącza typu USB i RS-232 czy interfejs Ethernet, umożliwiający podłączenie takiego modelu do szybkiej sieci komputerowej LAN. Dzięki temu kasa jest w stanie jednocześnie pracować z urządzeniami peryferyjnymi: wagami elektronicznymi, terminalami płatniczymi, skanerami kodów itp.

Atrakcyjne parametry użytkowe i bogatsze zasoby funkcjonalności decydują poniekąd o tym, że modele systemowe zwykle charakteryzują się sporymi gabarytami. Aczkolwiek w dzisiejszych czasach nie musi to być regułą, co pokazują takie kasy jak Novitus Next bądź Elzab Sigma (urządzenia ze zintegrowanymi tabletami).

Dla kogo systemowa kasa rejestrująca?

Patrząc na czołowe zalety urządzenia – a także jego ograniczenia – dość łatwo można dojść do wniosku, gdzie najlepiej sprawdzi się tego typu technologia (pomijając już pewną uniwersalność jego licznych funkcjonalności). Kasa systemowa z pewnością przeznaczona jest do pracy w trybie stacjonarnym, choćby z uwagi na same swoje gabaryty. Po prostu jeśli ktoś prowadzi handel obwoźny lub świadczy usługi z dojazdem do klienta, będzie szukał innego modelu. Za to wspomniana kasa jest dobrze przygotowana do pracy w większych punktach sprzedaży, dysponujących bogatym asortymentem, a nawet gotowych poszerzać swoją ofertę. Obraz, jaki dają klawiatura, mechanizm drukujący i inne elementy, pokazują też, że sprawdza się też przy sporym natężeniu ruchu. I w dodatku, jeśli ktoś myśli o kasie fiskalnej oraz rozbudowaniu systemu sprzedaży o liczne, różne peryferia – z pewnością powinien wziąć pod uwagę właśnie taki model.

One Reply to “Kasa systemowa – wyjątkowy przykład w swojej rodzinie technologii sprzedaży”

  1. Trzeba przyznac że te urządzenia mają spore możliwości 🙂 inna sprawa, czy właśnie w każdym biznesie się sprawdzą. Ja np. prowadzę niedużą działalność mobilną i akurat ani gabarytowo, ani funkcjonalnie kasa systemowa mi tu nie pasuje 😉 ale też nie dziwi mnie, czemu wielu użytkowników decyduje się właśnie na takie modele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz CAPTCHA *