
Wśród podstawowych powodów wprowadzenia systemu kas rejestrujących online wymienia się to, że nowe rozwiązania prawne mają zapewnić konsumentom dostęp do e-paragonów fiskalnych. Dowody sprzedaży w formie elektronicznej będzie jednak trzeba wystawiać i wysyłać dopiero wtedy, gdy klienci o to poproszą. Co jeszcze warto wiedzieć o zasadach dotyczących prowadzenia ewidencji, które wejdą w życie na początku 2018 roku?
Kasy rejestrujące online w praktyce
O unowocześnieniu prowadzenia ewidencji, polegającym m.in. na wprowadzeniu do obiegu e-paragonów, mówiło się od pewnego czasu. I jak powszechnie wiadomo, urzeczywistnienie tej zmiany będzie możliwe za sprawą kas fiskalnych online. Wspomniane urządzenia zaczną się pojawiać na rynku od 2018 roku. Zaś jedną z ich podstawowych funkcjonalności będzie opcja bezpiecznego zrealizowania i wysłania elektronicznego paragonu. Jak w praktyce ma to wyglądać?
W systemie fiskalizacji online podstawową formą prowadzenia ewidencji pozostanie wystawianie papierowych paragonów. W związku z tym, przedsiębiorcy nadal będą musieli przede wszystkim drukować dowody sprzedaży dla klientów. Niemniej, jeżeli nabywca poprosi o e-paragon, a w firmie zostanie już wcześniej zainstalowana kasa online, obowiązkiem podatnika ma być zrealizowanie i przesłanie dokumentu w formie elektronicznej. Następnie e-paragon, za pośrednictwem specjalnego systemu dystrybucji tych dowodów sprzedaży, trafi do klienta, np. na jego pocztę e-mail.
Skutki cyfryzacji paragonów fiskalnych
Nietrudno zgadnąć, że wprowadzenie do obiegu elektronicznych paragonów będzie odczuwalne zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów. W tym przypadku, podatnicy w przyszłości zyskają przede wszystkim dodatkowy obowiązek. Natomiast konsumenci… Dla nich e-paragony mają być szansą na znacznie łatwiejsze skorzystanie z prawa do zwrotu produktu bądź reklamacji towaru lub usługi. Klient nie będzie już bowiem musiał przechowywać papierowego wydruku z kasy rejestrującej. Ponadto, ustawodawca przewiduje, że na każdym e-paragonie będzie się znajdował specjalny kod. Dzięki temu konsumenci zyskają możliwość sprawdzenia dodatkowych informacji na temat zakupionych produktów bądź usług.
Przygotowania do elektronicznych dokumentów
Można się spodziewać, że w przyszłości, z roku na roku, konsumenci zaczną coraz częściej prosić o dodatkową, elektroniczną formę paragonu fiskalnego. Przedsiębiorcy, którzy kupią swoje pierwsze urządzenia rejestrujące w 2018, nie powinni mieć z tym problemu. Od przyszłego roku na rynek mają trafiać tylko kasy działające online. Co jednak z podatnikami, którzy obecnie korzystają już z urządzeń fiskalnych bądź w najbliższym czasie będą musieli zacząć prowadzenie ewidencji w ten sposób? Szansą dla nich są modele z certyfikatem „Online Ready”. W największym skrócie, urządzenia te zaoferują w przyszłości zmodernizowanie swoich funkcji – zgodne z nowymi kryteriami technicznymi. Można więc napisać, że są to kasy fiskalne, które wydadzą e-paragony. I co najważniejsze, nie będzie trzeba ich wymieniać na modele dostosowane do wymogów systemu online.
ciekawe, kiedy papierowe paragony wyjda calkowicie z uzytku…