Jak dostosować skaner kodów do potrzeb firmy?

9 sie

Czytniki kodów kreskowych, tak jak wiele innych urządzeń elektronicznych, które są wykorzystywane w handlu, usługach, przemyśle czy logistyce, mają pewne cechy charakterystyczne. Najważniejsze parametry skanerów przekładają się zaś na ogólną funkcjonalność oraz wygodę pracy. Pytanie jednak, na jakie cechy należy zwrócić szczególną uwagę? Kluczowe wydają się przede wszystkim: rodzaj modułu skanującego, interfejsy komunikacyjne oraz jakość wykonania.

Parametry odczytu kodów kreskowych

Pod tym względem można wyróżnić kilka rozwiązań technologicznych. Podstawową grupę czytników stanowią te, które pozwalają na pozyskiwanie danych z jednowymiarowych kodów kreskowych (1D). Bardziej zaawansowane modele oferują szerszą funkcjonalność. W ich przypadku możliwe jest odczytywanie nie tylko kodów 1D, ale także 2D. Łatwo zgadnąć, że takie skanery znajdują zastosowanie przy pozyskiwaniu danych ze znacznie większej liczby źródeł.

Osobnym zagadnieniem jest to, jaka technologia odczytu znajduje się w danym urządzeniu. Na rynku dostępne są zarówno czytniki laserowe, jak i diodowe. Co więcej, poszczególne modele zapewniają pozyskiwanie danych przy użyciu jednej lub wielu linii. I podobnie jak w przypadku zakresu odczytywanych kodów kreskowych – im większej funkcjonalności wymaga dana firma, tym moduł skanujący powinien być bardziej zaawansowany i wszechstronny.

Bezprzewodowa lub przewodowa wymiana danych

Współcześnie w urządzeniach elektronicznych stosowane są różnego typu interfejsy komunikacyjne. Mogą to być zarówno złącza służące do podłączenia kabli, jak i moduły do współpracy bezprzewodowej, np. Bluetooth. Wspomniana różnorodność występuje także w produkowanych obecnie czytnikach kodów kreskowych. Dlatego przy wyborze skanera trzeba zawsze sprawdzić, jakie interfejsy obsługuje dany model. Na szczęście w dzisiejszych czasach zamówienie urządzenia, które będzie doskonale współpracowało z resztą systemu w firmie, nie stanowi żadnego problemu. Ponadto, niektóre czytniki posiadają tzw. multi-interfejs. Rozwiązanie to gwarantuje obsługę różnych portów komunikacyjnych.

Cechy fizyczne czytnika kodów

Do tej kwestii powinni przywiązywać wagę zwłaszcza Ci przedsiębiorcy, którzy potrzebują solidnie wykonanych i szczelnych urządzeń elektronicznych. W przypadku dzisiejszych czytników standardem bowiem są bardzo małe gabaryty oraz niewielka waga. Dlatego można z łatwością znaleźć skaner, który będzie prosty i wygodny obsłudze. Jeżeli jednak dana działalność wymaga urządzenia posiadającego wzmocnioną oraz uszczelnioną konstrukcję, przedsiębiorca powinien poszukać właśnie takiego modelu.

One Reply to “Jak dostosować skaner kodów do potrzeb firmy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz CAPTCHA *