Każde urządzenie elektroniczne, które chcemy zainstalować w firmie, ma jakieś cechy charakterystyczne. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku współczesnych wag etykietujących. Natomiast znajomość tych cech, a konkretnie – parametrów technicznych oraz funkcji – umożliwia znacznie sprawniejsze wdrożenie takiego rozwiązania technologicznego. Co w takim razie warto wiedzieć o wagach etykietujących?
Mechanizm służący do wydruku etykiet
Podstawowym wyróżnikiem każdej wagi etykietującej jest oczywiście mechanizm drukujący. Zazwyczaj będzie to technologia termiczna, która wykorzystuje łatwo dostępne materiały eksploatacyjne – rolki z etykietami. Warto wspomnieć, że wiele wag z takimi mechanizmami zapewnia m.in. szybkie wykonywanie czytelnych nadruków. Ponadto, wymiana materiałów eksploatacyjnych w takich urządzeniach nie sprawia większych kłopotów nawet początkującym operatorom. Na uwagę zasługuje też to, że dzisiejsze wagi z mechanizmami drukującymi pozwalają na łatwe definiowanie treści poszczególnych etykiet. Użytkownicy mogą więc w prosty sposób zarządzać wszystkimi wydrukami.
Ważenie i definiowanie produktów
Waga etykietująca będzie oczywiście używana do wykonywania pomiarów masy produktów, które tego wymagają. Dlatego też ważną cechą takiego urządzenia są parametry związane z ważeniem towarów. W szczególności dotyczy to zakresów pracy. Pisząc w największym skrócie, określają one, jak ciężkie produktu, z jak dużą dokładnością, konkretna waga będzie mogła obsługiwać. Co ciekawe, wiele współczesnych urządzeń tego typu to modele dwuzakresowe. Sprawdzają się więc one przy ważeniu zarówno lżejszych, jak i cięższych elementów asortymentu. Dodatkowo, zdecydowana większość wag etykietujących umożliwia zaprogramowanie bazy towarowej. W każdej pozycji PLU można wtedy zdefiniować np. nazwę, cenę za kilogram czy informacje na temat składu produktu.
Interfejsy do współpracy z komputerem
Wagi etykietujące, może za wyjątkiem najbardziej zaawansowanych modeli multimedialnych, nie są urządzeniami autonomicznymi. Muszą one po prostu współpracować z innymi elementami firmowego systemu, np. komputerem. W związku z tym, istotną cechą wagi tego typu będą obsługiwane interfejsy komunikacyjne. To własnie one decydują o możliwości nawiązania połączenia pomiędzy konkretnymi ogniwami rozwiązania systemowego. A w dzisiejszych wagach etykietujących spotkamy różnego rodzaju interfejsy – zarówno porty RS-232 oraz USB, jak złącza sieciowe LAN (Ethernet).
Dość ciekawe rozwiązanie, interesuje mnie tylko, jak pojemna potrafi być baza towarowa w tekiej wadze etykietującej…